Bloğumuz

Dünyanın En Güzel Kokulu Çiçeği Gardenia

Dünyanın en güzel kokusuna sahip olan “Gardenya” hanımeli gibi adeta insanı mest eder. Güneş görmezse hemen darılır, huzur bulamaz. Hafiften nemi ve sıcaklığı arar ama kavurucu sıcaklıkta ona fazla gelir. Nazlımı nazlı…

Dünyanın En Güzel Kokulu Çiçeği Gardenia

Dünyanın En Güzel Kokulu Çiçeği Gardenia Gardenya, kalın, yağlı ve yeşil, manolyagillerden bir çiçektir. Beyazlığı meftun edici, Yasemin gibi “cenneti andıran” kokusuyla parfümlerin ulaşamadığı güzelliğe sahip. Çok fazla nazlı, cilvelimi cilveli, taptaze. Açana kadar insanı adeta yalvaracak konuma getirir.

Kimi büyükler, bilginler tarafından melekleri simgelediği söylenir. Yaprağına veya çiçeğine su deyince solar. “Uzaktan sevmek aşkların en güzeli” sözünü tam olarak ıspatlar. Suyunu eksik etmez, toprağını eşeleyip, her yaprağını ayrı ayrı severseniz, bir gün sizi o muhteşem kokuyla uyandırır.

Gözleriniz kapalı, uçarak gidersiniz adeta kokunun yanına. Tüm yaptıklarınız karşılığında, teşekkür edercesine beyaz bir çiçekle süslemiştir yapraklarını. O güzel kokulu çiçeğin eğilirsiniz göbeğine, bayıla bayıla çekersiniz şehvet dolu kokuyu içinize.

Genelde ilkbaharda ve sonbaharda açar. Yazın da çiçeklenebilir.
Toprağı asitli olmalı, suyu iyi süzdürür olmalı. Aynı zamanda çabuk kuruyucu özelliği olmalı.
Güneşsiz yapamaz bu çiçek. Ama kavurucu sıcaktan da hoşlanmaz. Doğrudan güneş ışığı istemez. Dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
Sabah güneşini alacağı doğuya bakan pencere önü ideal bir yer olup öğleye kadar güneş alması yeterlidir.
Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine olumlu etki yapmaz.
Gıda takviyesi için açelya veya orkide için uygun besin gardenyaya da uygundur.
Hava akımlarından kolay etkilenen gardenya bitkisi bu etkiden korunmalıdır.
Kış aylarında gardenyanın bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir.

Yaz – kış sulannmalıdır. Kışın çok fazla değil tabii ki. Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için haftada en az iki kere sulanmalıdır ve su bitkinin her bölümüne ulaştırılmalıdır.
Sulanmadan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına çok dikkat edilmelidir.
Sık sık saksı değiştirmek gardenyanın gelişmesine engellerdir. Büyük saksıları da pek sevmez. Gerektiği büyüklüğü bulmanız gerek.

Gardenyanın çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olabilir. Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturur. Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni gardenyaları oluşturabiliriz.
Gardenyalarda sık görülen hastalıklar; kloroz, tomurcuk dökülmesi, bakteriyel yaprak lekesi ve külleme; zararlıları ise nematodlar, kırmızı örümcekler, yaprak bitleri ve beyaz sinektir.

Editor

KOCAELİ ÇİÇEK SERVİSİ VE ÇİÇEKÇİLİK HİZMETLERİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
google-site-verification: googleea1a02270bd822ab.html