Bloğumuz

Kurutulmuş Çiçeklerden Oluşan Çok Şık Çiçekler

Kurutulmuş Çiçeklerden Oluşan Çok Şık Çiçekler Çiçekler, hayatımız boyunca çoğu zaman aldığımız en güzel hediye oluyor. Şık, narin ve zarif dokuları ile baş döndürücü bir hediye alternatifi olan çiçekleri uzun yıllar boyunca yanımızda görmek istiyoruz. Solup gitmelerini engellemek ve onları hayatın akışı içerisinde işlevli bir şekilde kullanarak ilk günkü hisleri yeniden yaşamak hayalimiz haline geliyor. Ek olarak çiçekler dekoratif bir süsleme aracı olarak da etkileyici bir alternatif. Ev veya iş yerlerinizi çiçeklere süsleyerek bambaşka bir doku kazandırabilirsiniz.

Ancak tüm bu isteklerimize cevap verebilmesi için çiçeklere özenli bir bakım yapmamız gerekiyor. Orkide, gül veya zambak hangi çiçek olduğu fark etmeksizin dikkatli bir şekilde onlarla ilgilenmek gerekiyor. Bu da oldukça zaman alıcı bir iş. Yoğun şehir hayatı temposunun yanında her zaman bu vakti çiçeklerimiz için ayıramıyoruz ve sonucunda çiçekler doğaları gereği solup gidiyorlar. Böylece tüm isteklerimizde kurumuş yapraklar ile birlikte yok olup gidiyor ve yerini hayal kırıklığına bırakıyor.

Fakat bu durumun üstesinden gelmek için birkaç yol söz konusu. Hem çiçek bakımı için vaktiniz yok hem de çiçeğiniz uzun yıllar sizinle olsun istiyorsanız bunun yolu kurutulmuş çiçeklerden geçiyor. Kitapların arasında, buzdolabı magneti olarak ya da pek çok farklı alan içerisinde kullanılan bilen kurutulmuş çiçekler yalnızca size gelen o eşsiz hediyeyi unutulmaz yapmakla kalmayacak dekoratif olarak da yeri doldurulamayacak bir parça haline gelecek.

Kurutulmuş çiçekler noktasında ise çeşitli kurutma yöntemleri söz konusu. Bazı evde yapılması mümkün olmayan yöntemler iken bazılarını rahatça evinizde yapıp çiçeğinizi kurutup yanınızda saklayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için evde çiçek kurutma yöntemlerini açıklayacağız.

Presleyerek Çiçek Kurutma Yöntemi
Eğer çiçeğinizi kurutup kitaplarınızın arasında göz alıcı bir ayraç olarak değerlendirmek istiyorsanız presleme yöntemi tam sizin için. Çünkü bu yöntemle çiçek 3 boyutlu bir formdan 2 boyutlu forma dönüşüyor. Presleyerek kurutma yöntemini kullanabilmek için öncelikle bir kurutma kağıdına ihtiyacınız olacak. Kurutma kağıdını ortalama bir A4 boyutuna getirdikten sonra çiçeğinizi kağıtların arasına yerleştirin. Eğer birden fazla çiçeği kurutmak istiyorsanız çiçeklerin üst üste gelmediğinden emin olun. Son olarak ise kurutma kağıdının üzerine sert ve ağır bir cisim koyarak sıkışması sağlanır. Presleyerek kurutma yönteminde de ortamın havasının kuru olması gerekiyor. Bu yöntem sayesinde 2-4 hafta arasında bekledikten sonra kurutulmuş çiçeğinize sahip olabilirsiniz.

Kumda Çiçek Kurutma Yöntemi
Hava ile kurutma ve presleme ile çiçek kurutma yöntemi dışında bir yol arıyor ve çiçeğiniz orjinal görüntüsünü kaybetmesin istiyorsanız en iyi alternatifler arasında kumda kurutma yöntemi yer alıyor. Ancak hemen uyaralım bu yöntem oldukça sabır ve dikkat istiyor. Kumda kurutma yönteminin uygulanabilmesi için kumun bazı özellikleri içerisinde bulunduruyor olması gerekiyor. Öncelikle kum ince taneli olmalı. Arından ise özenle yıkanıp süzülmelidir ki içinde bulunan toz, tuz veya organik minarel gibi maddelerden arındırılmış olsun.

Uygulama esnasında ise kurutulacak çiçeğin boyutlarına uygun bir kap seçilir. Seçilen kabın içine yüksekliği en fazla 5 cm olacak şekilde kumlar yayılır. Ardından çiçek kumların üzerine yerleştirilir ve üzerine yine en fazla 5 cm olacak şekilde kum dökülür. Ancak çiçeğin zarar görebileceğini göz önüne alınırsa ikinci kum dökme işlemi daha dikkatli yapılması gerekir. Kumda kurutma yöntemi ile kurutulacak çiçeğe bağlı olarak 3-5 hafta içerisinde sonuç alabilirsiniz.

Editor

KOCAELİ ÇİÇEK SERVİSİ VE ÇİÇEKÇİLİK HİZMETLERİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
google-site-verification: googleea1a02270bd822ab.html